povestea lui Judy

Prezinta-ti Golful

Moderator: Fr33_mk2

povestea lui Judy

Postby marcris » 27 Jun 2011 15:00

Maşina
VW
Model
golf
Motorizarea
1.3
Locaţie
cluj

povestea lui Judy

Salut.

Ma numesc Judy si sunt un Vw golf 2 cu motor de 1,3 benzina,NZ .
Trebuia sa va scriu fiindca luna asta e ziua mea de nastere, implinesc 20 ani.

Povestea vietii mele nu e prea lunga, anii copilariei nu mi-i amintesc prea bine,era mult verde si curatenie ca-n farmacie pe acolo, insa tin mine ca la 7 ani stapanul german m-a trimis oarecum impotriva vointei mele la scoala...in Romania, la Cluj, la un medic veterinar , care nu m-a calarit prea mult, mi-a facut toate inspectiile la timp, m-a ingrijit ,m-a lasat sa-i plimb copii mici prin oras…toate bune pana am ajuns la acualul proprietar, din 2002, un tanar atunci cam ageamiu in ale condusului, ce ma cam ambala si ma cam brusca la stopuri de-mi sareau capacele, pana mi-a ivatat naravurile si eu pe ale lui.Vremea trecea si omu asta credea la inceput ca-i suficient sa-mi bage benzina , sa invarta cheia…si gata.Ba odata , am lesinat de nemancare taman in plin centru, langa Biserica Ortodoxa- c-a uitat sa-mi puie benzina…

…..pana m-am `bolnavit intr-o zi si l-am lasat naibii cu treburile lui, in strada. Dupa o saptamana de impins(la propriu)pe la doctori de masini care mai de care mai neserios, imi gaseste leacu unu1 de lucrase la auto world- ,,motor innecat,,.

Vremea trece , eu ma simt bine din nou si inghit cu pofta zeci de mii de km.In timp stapanu` asta al meu da semne de schimbare, are grija mai multa de mine, ma spala(dar NU ma si calca!!!), imi inlocuieste regulat uleiul , filtrele, imi schimba rulmenti, tamburi,discuri frana, imi schimba distributia, ambreiajul, imi reface geometria-ce mai, e altul.

Stiu ca-s inca mandra si aratoasa pt ca de 2 ori au incercat hotii sa mi fure cate ceva , insa nu-m am lasat, acum am alarma si ultima data i-am speriat cu avertizorul de faruri aprinse pana au fugit!

Nu stiu cum sunt alti fratiori de-ai mei ca nu ma duce sa socializez cu ei, dar cred ca m-am nascut destul de ,,cheala,, -motiv pt care stapanul mi-a luat 2 perechi de jante de aluminiu de golf 2 model canadian, fix pe numarul meu de fabrica, mi-a mochetat portbagajul ca pe GTI si mi-a pus si lumina-n el.
Nu va mai spun ca tare am mai fost incantata cand am vazut ca vine cu 2 boxe ovale, originale-n spate, sa danseze si roata de rezerva in tonuri de disco si slow…
Bietu stapan! iarna trecuta pe zero grade se chinuia sa-mi puna inchidere centralizata la haion…a reusit si a facut-o curat si foarte functional!

Anu asta a fost culmea…nu da bine luna aprilie ca ma duca la cosmetica…ce masini in jurul meu….mai noute,mai mari ca tancurile, stralucitoare…dar…cam cu nasul pe sus si parca zic eu mai plasticoase asa.Mai si ma freaca si ma freaca, si ma freaca acolo pana ma incalzesc de-mi vine sa-mi dau jos si capacele de la rotsi! tipu zice ca n-a mai vazut pana acum golf 2 cu vopsea originala ,da` cred ca avea probleme cu ochii, in fine…straluceam in soare cu vopseaua mea LA5U de credeam ca ma trimite la maritis in Oszer!Greseala!

Au urmat apoi arcele de aripa de pe un model din 1990, luate de pe 2 masini, sa nu cumva sa ma mai zgarie alte surate in trecerea lor grabita pe langa mine, si stopuri fumurii half smocked de gandeai ca –s nu stiu ce GTI…

Nici vorba, stapanu e obsedat rau de mine acuma, ma controleaza, ma verifica, ma pipaie numai ca nu doarme cu mine noaptea…si ciudat ca de la o vreme nevasta-sa nu mai vrea sa ma conduca si ma priveste cam crucis…!

Acum de ziua mea (20 ani-210 mii km) -vine stapanu grabit cu 2 spoilere-n brate: bara lata fatsa-bara lata spate, originale si-n stare buna.Inca nu mi le-a montat, dar abia astept!
N-oi fii eu Golf Rally dar nici rusine sa ies in lume nu-mi este!
…poze cu proxima ocazie.
marcris
Membru Incepator

Re: povestea lui Judy

Postby Draku Roshu » 27 Jun 2011 15:11

Bun Venit Judy!
imi place foarte mult povestea ta si cum te-a caracterizat stapanul tau... dar si mai mult mi-ar placea sa te vedem si noi macar in poze nu mai zic live la o intalnire nationala :) in concluzie asteptam niste poze din partea ta ;)
P.S La Multi Ani si cat mai multi KM fara evenimente neplacute
Draku Roshu
Membru nivel 5

Postby Fr33_mk2 » 28 Jun 2011 15:45

foarte foarte foarte tare ... felicitarile mele si la mai multe cadouri de genul ... daca mai ai nevoie de ceva baga id-ul asta in lista Fr33_e30 si vb pe messenger ... poate iti fac si eu 1 cadou
Fr33_mk2
Moderator

Postby Draku Roshu » 30 Jun 2011 19:13

judy tata , pacat de povestea frumoasa pe care ne-ai spuso dar ca membru golf club nu vrei sa sa te afisezi nici macar sa ne raspunzi la cateva intrebari?
neai facut curiosi cu povestea asta si acum ce faci?
Draku Roshu
Membru nivel 5

Postby tepam » 05 Jul 2011 20:17

absolut senzational,am ramas tablou.felicitarile mele.
EVERY DAY I SEE MY DREAM!
tepam
Membru nivel 4

Postby MKA » 05 Jul 2011 21:11

Salut.
Este una din cele mai bune prezentari pe care le-am citit pe tot www-ul. Toata stima pentru ceea ce ai facut cu masina, sa o stapanaesti sanatos, fara incidente, vorba colegilor...... asteptama poze cu minunatia.
Toate cele bune.
http://www.youtube.com/watch?v=bPcq_DciVUo
MKA
Membru nivel 4

Postby Konstantinov » 16 Jun 2012 23:17

o poveste frumoasa asa cum ii sta bine unei legende.
speram sa te si vedem Juddy..
WOB Jetta MK2 Coupe ... Das Auto
It's time to think about Volkswagen again.
Some things are best left alone.
Konstantinov
Membru nivel 3

Postby FED express » 17 Jun 2012 09:47

Konstantinov wrote:o poveste frumoasa asa cum ii sta bine unei legende.

e aproape un an de cand s-a postat ultima data.nu cred ca ai vreo sansa sa o vezi pe Juddy.
cel mai bine ar fi sa nu mai dezgropam topicurile astea asa vechi ! :x
FED express
Membru nivel 4

Postby Konstantinov » 17 Jun 2012 11:10

FED express wrote:
Konstantinov wrote:o poveste frumoasa asa cum ii sta bine unei legende.

e aproape un an de cand s-a postat ultima data.nu cred ca ai vreo sansa sa o vezi pe Juddy.
cel mai bine ar fi sa nu mai dezgropam topicurile astea asa vechi ! :x

da, poate ca ar fi mai bine..oricum pacat de povestea frumoasa. ( tind sa cred k a fost pusa aici doar ca sa adune vizualizari ). :(
WOB Jetta MK2 Coupe ... Das Auto
It's time to think about Volkswagen again.
Some things are best left alone.
Konstantinov
Membru nivel 3

Return to Golful Meu