Schimbare filtru polen mk6

Manuale reparatii, intretinere, utilizare, optiuni, DIY, imbunatatiri, tuning home made ... etc

Schimbare filtru polen mk6

Postby Picinell » 14 Jun 2010 08:13

In urma reviziei de 1 an, cand mi-au schimbat si filtrul de polen, am constatat cu placere ca peste treapta 3 la ventilator se auzea un "fasait" in partea din dreapta jos a bordului (pasager)... banuind calitatea serviciilor prestate de mecanicu' roman, am purces in identificarea problemei, care din nou am banuit-o = montaj aproximativ a filtrului de polen.

Operatiunea e simpla:

se demonteaza plasticul de la baza consolei centrale (sageata rosie! pe poza 1 - e vorba de un surub cu cap stelat) ... nu e nevoie sa scoateti toata bucata de plastic, doar sa o lasati mai lejera astfel incat sa puteti demonta bucata de pasla de sub torpedou ( cercuri rosii poza 1- se defileteaza cu mana).
Bucata de pasla se deplaseaza putin spre botul masinii si poate fi scoasa usor. Ar trebui sa obtineti -> poza 2 si 3.
Filtrul se afla in partea stanga a imaginii, in dreapta fiind ventilatorul.

Pentru desfacerea filtrului, impingeti in DREAPTA in capac (are si un fel de maner, l-am incercuit cu rosu in poza 4). ! aici apare smecheria, capacul are niste cleme de prindere care ii permit fixarea plin culisare, dupa cum am stabilit. Filtrul are la baza o garnitura care are decupaje exact pe clemele capacului, astfel incat sa se fixeze ferm si sa faca si etansarea capacului pe cutia in care intra. Daca veti pune filtrul cum l-au pus prietenii de la service, adica intai filtru bagat cu mana, si hop indesat capacul, nu veti nimeri fantele lui. In schimb, daca asezati filtrul in capac, si pe urma il puneti in gaura lui, totul va fi ok. La mine asta era problema, le-am asezat si e liniste din nou.

Operatiunile inverse sunt de la sine inteles.
Attachments
schimbare filtru polen mk6 1.jpg
schimbare filtru polen mk6 2.jpg
schimbare filtru polen mk6 3.jpg
schimbare filtru polen mk6 4.jpg
Mk3 1.6 75 hp AEA ( EX )
Mk4 1.6 101 hp SR / AKL
Mk3 2.0 116 hp
ID golf_club_ro
Tel 0768.312.741
Picinell
Site Admin

Re: Schimbare filtru polen mk6

Postby samurai5561 » 26 Oct 2010 20:08

Må indoiesc så se pupe ce am eu cu ce ai tu...:)...dar,cand o sa iasa din garantie peste doi ani si am de gand sa il schimb,sper sa ma ghidez dupå aceste poze.Fainå descriere si prezentare.
samurai5561
Membru Golf Club

Re: Schimbare filtru polen mk6

Postby dangrig » 16 May 2011 19:21

Am facut revizia de 1 an / ~11.600 km si exact asa se schimba filtrul de polen .

LE : am pus poze si cu filtrul ca sa se vada fantele de la baza filtrului in care intra clemele capacului despre care vorbea Picinell

Bafta :)
Attachments
P1240255.jpg
P1240256.jpg
P1240257.jpg
P1240258.jpg
Dacia 1310L - 1999 - Argintie
dangrig
Membru nivel 1

Return to Imbunatatiri / Tutoriale / Manuale