Se poate polisa parbrizul?

Ai Golf 6 sau Jetta / ai o problema / vrei un sfat / posteaza aici.

Se poate polisa parbrizul?

Postby samurai5561 » 07 Nov 2010 18:38

In 30 octombrie cand am vrut sa-mi iau masina am gasit-o plina de zgarieturi pe parbriz si capota.Am trimis mail la asigurari,am primit numarul de ordine,m-am dus la service Vw si mi-au spus cå-mi poliseazå parbrizul.Dupå pårerea mea nu cred ca o sa iasa zgarieturile deoarece mi se par foarte adanci unele dintre ele.
Deci intrebarea mea este daca se poate polisa parbrizul.In caz de nu iese cum trebuie si-mi spun ca trebuie schimbat am de gand sa vand masina imediat.
Ce påreri aveti?
Atasez si cateva poze
Attachments
20101030175.jpg
parbriz zgariat
20101030179.jpg
acoperis
samurai5561
Membru Golf Club

Re: Se poare polisa parbrizul?

Postby IMW » 07 Nov 2010 19:11

Exista aceasta posibilitate,dar la polish-area unei zgarieturi pe geam trebuie sa iei insa in considerare faptul ca in urma fiecarei zgarieturi eliminate ramane asa-numitul “efect de lupa”. De aceea nu este recomandat sa se elimine prin acest procedeu decat zgarieturi superficiale, putine la numar.

Parerea mea, incearca sa crapi putin parbrizul si or sa ti-l schimbe automat sau spunele ca atat timp cat platesti plateste asigurarea sa faca cum vrei tu!!!
IMW

Postby samurai5561 » 08 Nov 2010 18:41

Nu merge asa.Si asa acum am aflat ca am delkasko...adica asigurare partiala casco..asa ca nu-ti plåteste decat 35% din costuri.Iar eu nu am degand sa schimb parbrizul...E ca si cum as avea o masina de 20000 euro cu un defect major.Nu vreau asta.Si oricum am fost la ei au facut poze la masina.Nu mai am cum.In schimb, asa am gandit si eu cum zici si tu.eu platesc sa plateasca asigurarea.Da la naiba ca aici nu este chiar asa cum credeam eu ca este.Asa ca m-am pacalit.Am sunat azi si am intrebat ce fel de asigurare am primit cand am luat masina ,deoarece nimeni nu ma intrebat de conditii.Si mi-au spus ca ei mi-au facut asigurare la firma respectiva pentru ca cu ea lucreaza si nu må costa nimik 6 luni de zile.Dar daca vreau sa schimb firma e dreptul meu.Eu nu vreau sa o schimb deoarece si cealalta masina e pe aceeasi firma dar naiba a stiut ca o am asigurata doar pe jumatate...In fine..Toata jucaria ma costa undeva la 500 euro restul plateste asigurarea.Asa m-au anuntat azi telefonic.Si ar mai fi varianta så-mi fac eu singur acoperisul si ei doar parbrzul...zice ca ar fi mai ieftin pentru mine..Nu am polisat niciodata o masina si imi este frica sa nu fac alte prostii.Oricum acum am inteles ce inseamna.La mine dupa cum ai vazut zgarieturile sunt destul de adanci,dar in prima fazå o sa incerc asa så vedem ce iese.Am inteles ca daca nu-mi convine cand imi arata ce au facut,am dreptul sa refuz si atunci sa cer schimbarea parbrizului.Problema care am inteles ca costa undeva la 1500 euro...Asa ca nu stiu ce sa fac.Pe 15 am programare la ei sa o repare vedem atunci.
Multumesc frumos de ajutor.
samurai5561
Membru Golf Club

Postby IMW » 08 Nov 2010 19:24

Nu inteleg... ai si plafonu... daca ai si plafonu ai toate sansele sa iasa la polish
Un parbriz in Romania costa cam 200-300lei
IMW

Postby samurai5561 » 08 Nov 2010 20:16

Da si plafonul...am pus poza si cu el..au aruncat o roata de cauciuc plina din aceea ce se foloseste la sustinerea marcazelor pe drumurile care sunt in reparatii pe acoperisi si pe urma au impins-o spre parbriz.Acolo am si gasit-o.Dar daca zici ca sunt sanse sa iasa la polish acoperisul crezi ca merita så-l fac eu singur?Aici nu stiu cat costa un parbriz dar cred ca este foarte scump..o sa ma interesez si va comunic.Sunt curios si eu.Aici problema este ca toti se feresc sa aibe evenimente cu masina .deoarece este foarte scump.Toti au asigurari simpe sa nu plateasca mult,iar daca ajung cu ea in service sunt contienti ca ii costa foarte mult.Azi cand m-au sunat de la asigurari mi-au spus ca eu platesc undeva la 500 euro.Seful meu a ramas surprins,a spus ca sunt foarte multi bani.Asa gandesc astia pe aici.Asa ca toti conduc prudent si evita evenimentele.
samurai5561
Membru Golf Club

Postby IMW » 08 Nov 2010 21:45

daca este doar vopsea, si nu este zgariata tabla poti incerca si cu benzina sa vezi daca iese in prima faza:D ( la masina lu tata o zgarietura gasita in parcare a iesit cu benzina)
daca e scump polishul la voi si nu dau in cantitati mici o sa-ti trimit eu prin posta polish de luciu si abraziv sa vezi daca functioneaza:D

Polishul se aplica destul de simplu, tre sa cureti inainte masina, sa o speli dupa care pui pasta pe o carpa moale ( de preferat de unde iei polish sa iei si carpe) si freci in "O" in cele mai multe cazuri dar oricum sunt indicatiile de cutie:D

BAFTA!!!
IMW

Postby samurai5561 » 09 Nov 2010 08:36

Multumesc sårut'mana,dar cat mai dai si pe transport pana la urma cumpår de aici.Oricum,eu zic sa asteptam pana pe 15 sa vedem ce iese.Vopseaua nu stiu daca e atinsa dar lacul e dus de tot.De aeara pana acum a nins nonstop zapada este foarte mare.Asa ca mai bine vedem ce fac aia in service.
Attachments
20101109207.jpg
azi 2010.11.09
samurai5561
Membru Golf Club

Postby samurai5561 » 15 Nov 2010 21:04

Azi am lasat masina la service..Au spus ca daca nu sunt adanci in 2 zile ar fi gata.Dar daca sunt adanci zgarieturile atunci dureaza o saptamana cu lacuit acoperisul si uscat.Azi nu m-au sunat .Banuiesc ca e groasa problema.Maine daca am timp trec pe la ei sa intreb cum este cu masina.
samurai5561
Membru Golf Club

Postby IMW » 16 Nov 2010 09:33

ooo... se cunoaste mana din afara... aici asa o lasau, fara lacuit
oricum daca o tin asa inseamna ca poti sta linistit... nu cred ca o sa se vada ceva:d
IMW

Postby samurai5561 » 17 Nov 2010 19:13

Am luat ieri masina din service.Din nefericire trebuie sa schimb pabrizul.Acoperisul si ce a mai fost a iesit impecabil.Pe 30 nov ma duc cu ea sa ii schimbe si parbrizul.Sper sa iasa bine am oroare cand ma gandesc ca s-ar putea sa nu mai fie la linie sau sa inceapa sa scartaie ceva dupa.De plåtit nu am platit nimik.Au spus ca caroseria e in garantie 2 ani.ma refer daca se intampla ceva cu ea.Asa ca de data asta am scapat.La parbriz cred ca trebuie sa platesc 65% si 35 plåtesc asigurarile.Asa am citit in asigurare.
samurai5561
Membru Golf Club

Postby IMW » 17 Nov 2010 19:58

Ti-am spus sa stai linistit ca ies la polish... iar cu parbrizul am avut ceva indoieli dupa ce am citit link-ul care l-am lasat mai sus!
IMW

Postby samurai5561 » 30 Nov 2010 19:31

Azi am schimbat parbrizul.Nu am apucat sa-l vad deoarece era intuneric.Sper sa nu am probleme cu el.L-au lasat la uscat doar 3 ore.Am gasit masina afara .Bånuiesc ca folosesc noi aditivi.Mi se pare ca prea putin timp ia lasat la uscat.Oricum am plåtit 500 euro si asigurarile 280.In conditiile astea sa toti spargi la pabize... la altii
Ma gandesc sa o schimb la Vw cu alta noua si sa platesc diferenta.
samurai5561
Membru Golf Club

Return to Probleme / Discutii Golf VI (MK6) si Jetta