Materiale proaste pe golf 6???

Ai Golf 6 sau Jetta / ai o problema / vrei un sfat / posteaza aici.

Materiale proaste pe golf 6???

Postby IMW » 07 Oct 2010 22:32

Nu vi se pare ca au pus materiale cam proaste pe Golf6? ma refer la plasticele dintre bancheata spate si portiere
Se aude vreun zdranganit la centurile fata cand este drumul putin denivelat?
IMW

Re: Materiale proaste pe golf 6???

Postby samurai5561 » 26 Oct 2010 18:33

Si c-am ce ar fi trebuit sa punå?..ca nu te inteleg...doar toate au plastic.Eu unul nu simt nimik la denivelari cu masina mea.
samurai5561
Membru Golf Club

Postby IMW » 26 Oct 2010 21:47

Plasticul acela daca bate soarele se poate strange iar iarna incepe sa faca urat:|
La mine se aude ceva la centura ( unde se lasa sau se ridica) cand merg pe drum denivelat:(
Iar unui preiten ii zdrangane ceva in spatele casetofonului iar la garantie i-au spus ca probabil e o clema lasata sau cazuta si drept urmare trebuie sa ii dea bordul jos:)

Acest topic a fost deschis pentru discutii de orice fel avute la masinutele noastra, ca baiuiesc ca sunt destui care au avut probleme:(
IMW

Postby samurai5561 » 27 Oct 2010 18:12

Aha.Acum am inteles.Imi pare rau,dar nu stiu ce sa zic.Momentan nu am nici o problema de acest fel..Aici soare nu prea este,drumurile sunt excelente, masina are 4500 Km nu cred ca ar trebuii sa se auda ceva chiar si in conditiile spuse de tine,ce så zic...sper sa nu am probleme.Tu nu o mai ai in garantie?.Poate tot asa o fi ceva slabit
samurai5561
Membru Golf Club

Postby IMW » 27 Oct 2010 18:55

Este in garantie dar imi e frica sa-i las pe cei din Romania de la service sa imi desfaca stalpu sa vada ca imi e sa nu-l puna la loc mai prost...la mine a inceput sa sa se auda pe la 15mii si se aude un mic zdraganit cand trec pe un drum denivelat...
oricum nu e insuportabil, deranjabil rau:p

Sper sa nu ai probleme mai ales ca inteleg ca nu stai in Romania unde drumurile lasa de dorit:|
IMW

Postby samurai5561 » 27 Oct 2010 19:07

Garantat aici nu am probleme :)..Må to batea gandul sa vin acasa la anul..dar cred ca ma las pagubas.am fost anul trecut cu masina cealalta si mi-a ajuns.
Eu zic totusi ca daca e ceva de parte mecanica si nu necesita alte operatii complexe,så te orientezi putin singur si sa vezi despre ce e vb.Oricum ct mai ai garantie?
samurai5561
Membru Golf Club

Postby IMW » 27 Oct 2010 19:13

Garantie mai am pana in Mai 2011... nu este mecanica, se aude la stalpunl de unde se trage centura... probabil joaca putin reglarea pe inaltime a centurii iar asta ar necesita sa imi umble la stalp si nu stiu daca cei de aici sunt in stare sa le mai puna macar cum au fost la inceput...
Probabil la urmatoarea revizie o sa le zic sa vad ce spun, desi repet, NU vreau sa ii las pe cei din Romania sa se apuce sa desfaca ei ...
IMW

Postby samurai5561 » 27 Oct 2010 19:17

Deci ai 2 ani garantie..De zis trebuie sa le zici..iar in ultima faza ceri sa asisti la demontare...Bånuiesc ca ai voie.
samurai5561
Membru Golf Club

Postby IMW » 27 Oct 2010 19:21

Nu ai voie... Acum au inceput sa ne lase sa asistem la revizii iar asta doar la porche bucuresti nord unde incepusera sa se scrie pe toare forumurile ca cei de acolo nu schimba uleiul daca vad ca e bun, filtrele la fel si alte prostii si au inceput sa ne lase doar la revizii pentru credibilitate dar in rest nu ai acces:(
IMW

Postby samurai5561 » 27 Oct 2010 19:32

Era bine sa fi avut drum in Germania.Aia sunt cu adevarat profesionisti..si daca iti mai face si un test ceva iti spun absolut totul.Pe mine ma bate gandul sa ma duc la 15000 km la ei...dar e prost cu limba...si am citit ca un baiat a avut mari båtåi de cap cu ei pe problema limbii.Pana la urma a mers cu cineva si a reusit sa faca revizia la 15000 cu toate ca cei de acolo au refuzat categoric sa-i faca revizia pe motiv ca are ulei long live si nu neceit decat la 30000 schimb...A insistat ia schimbat uleiul filtrele etc si la o analiza mai amanuntita ia descoperit o anomalie prin computer.La intrebat daca cei de la vw romania i-au trimis scrisoare sa vina cu ea la control,omul a spus ca nu,newmti au ramas surprinsi dupa care s-au apucat si iar rezolvat si problema in cauza
samurai5561
Membru Golf Club

Postby IMW » 27 Oct 2010 19:53

1. Am luat un audi a3 model 2009 de la porche bucuresti nord, masina din showroom si cand am platit-o i-am rugat ca pana sa o livreze sa schimbe un cheder de la un geam ca era zgariat... si cand m-au sunat sa ridic masina am constatat ca era acelasi cheder, le-am spus si mi-au spus ca au scris pe procesul verbal de predare-primire ( normal cand m-am uitat pe acte ( defect profesional sa citesc tot) nu era) au scrie cu pixul si au semnat si mi-au spus sa vin cu ea cand vreau sa il schimb pe garantie... masina fiind luata din showroom ca nu am vrut sa stau sa astept nu avea oglinzile incalzite si i-am anuntat si m-au programat sa imi puna( contra cost) si m-am dus de 2x si mi-au spus ca nu au timp de mine si sa le las masina ca o fac in 2-3zile in conditiile in care cand am vb prima data mi-au spus ca o fac intr-o zi si nu e nevoie sa o las la ei... Drept urmare mi-am luat totul de la ei si cum am ajuns acasa le-am trimis mail celor din germania cu copii dupa acte... la 3-4 zile m-au sunat cei de la porche bucuresti nord sa isi ceara scuze pentru greseli si ca am o revizie gratuita si masina pentru cat timp o sa stea masina in service (cateva ore) dar sa nu le mai fac probleme...
2. Am fost cu un X3 in germania si imi tot dadea erori navigatia ( masina in garantie)... m-am dus la service la ei si-au cerut scuze ca nu o pot face pe loc ca era 16 si ceva ceasul si la 18 inchideau, mi-au oferit un sofer sa ma duc la hotel iar a doua zi a venit soferul de la ei m-a luat de la hotel sa ma duc sa iau masina iar masina era spalata (exterior, interior, motor), revizie facuta, navi rezolvat si cand i-am intrebat de ce au facut asta mi-au spus ca sa isi ceara scuze pentru neplacerile create.
3. stiu povestea, aceeasi problema a avut si un coleg de a lu fratimiu cu un q7 cu care a fost in austria sa ii faca revizia ca era 300 euro iar aici i-au cerut de aproape 3 ori mai mult.... si cei de acolo nu intelegeau de ce vrea sa ii faca revizia
IMW

Postby samurai5561 » 15 Nov 2010 21:01

Sti ,am recitit mesajul tau si ma gandeam daca nu ar fi mai bine sa-mi fac revizia la masina in germania.Am o prietena acolo,,,trebuie sa fie si un service autorizat Vw si in orasele mai mici.Daca nu fac o programare la un service mai mare si am duc acolo,Mar costa vre-o 200 de euro cred eu drumul.cst o msi costa si revizia...dar barem stiu ca o fac nemtii.Ce parere ai?
samurai5561
Membru Golf Club

Postby IMW » 16 Nov 2010 09:36

Nu cred ... eu mi-am facut revizia in Romania, am cerut sa stau langa masina si masina merge fara probleme... nu cred ca are rost sa te duci pana acolo... decat daca se merita ca bani= drumul + revizia acolo sa fie mai mic decat daca ai face-o la ei ... colegu lu fratimiu cu q7 s-a dus acolo pentru ca era mult mai ieftin... aici 1000 si ceva de euro iar acolo m-a dus in 300euro.
Nu cred ca in Suedie muncitorii sunt ca cei de aici!
IMW

Postby samurai5561 » 17 Nov 2010 19:17

Nici eu nu cred.Oricum preturile sunt destul de mari aici..Så fa revizia la 15.000 sau la 30.000 sau 2 ani cum mi-au spus cand am ridicat masina?...
samurai5561
Membru Golf Club

Postby IMW » 17 Nov 2010 20:07

pai la cat ti-au spus sa o faci 15mii sau 30mii?

Oricum sfatul meu pentru o functionare lunga a motorului as face-o la 15mii sau un an... eu nu las masina sa faca 15mii fara sa-i fac revizia... si asa la 15mii cand scoate uleiul iese negru :|
IMW

Next

Return to Probleme / Discutii Golf VI (MK6) si Jetta