Jante/Cauciucuri de iarna

Ai Golf 6 sau Jetta / ai o problema / vrei un sfat / posteaza aici.

Jante/Cauciucuri de iarna

Postby astoica » 08 Oct 2012 15:07

Salut,

Vroiam sa intreb ce dimensiune la cauciucuri folositi? Vreau sa imi iau si eu unele si nu stiu ce dimensiune se potriveste cel mai bine.

Orice sugestie este binevenita.
astoica
Membru Incepator

Re: Jante/Cauciucuri de iarna

Postby astoica » 11 Oct 2012 09:47

Salut,

Revin cu detalii despre acest topic. Am creat acest topic pentru vedea ce dimensiuni la anvelope folositi pentru vara respectiv pentru iarna.
Din cate am citit pe net, e recomandat ca anvelopele de iarna sa fie mai inguste decat cele pentru vara.

Eu am un golf 6 2.0 TDI, 110 CP iar in cartea masinii scrie ca anvelopele omologate sunt:185,70,R15. Masina a venit cu un set de anvelope de iarna + jante de aluminiu de dimensiunea 205,50,R17 si cu un set de cauciucuri de vara puse pe masina de 185,70,R15 + jante de fier, adica exact ce scrie in cartea masinii.

Am cautat daca aceste 2 dimensiuni de anvelope sunt compatibile si am gasit ca nu e nici o problema: "vitezometrul va indica cu 0.5% prea mult"; limita fiind de 2.5%. Acum trebuie sa ma duc sa omologhez acest tip de anvelope la rar :(( pentru ca nu pot sa echipez masina daca nu sunt trecute si in cartea masinii.

Eu vroiam sa fac astfel: jantele de fier de 185,70,R15 sa le folosesc pentru iarna, deci sa imi iau un set de cauciucuri de iarna de aceste dimensiuni si sa le vand pe cele de R17, care sunt tot de iarna. Am inteles ca e mai bine sa folosesc iarna jante de fier din cauza materialului ce se foloseste pe strazi pentru topirea ghetii/zapezii.

Sa imi cumpar anvelope de vara de dimensiunea 205,50,R17 pe care sa le pun pe jantele de aluminiu si sa vand pe cele de vara pe care le am momentat de R15.

Ce ziceti? Este o idee buna?

PS: stiu ca este offtopic dar vrea cineva sa cumpere anvelopele pe care le-am zis mai sus?
astoica
Membru Incepator

Re: Jante/Cauciucuri de iarna

Postby paizisc » 12 Oct 2012 21:53

eu zic sa pui pe ea ce scrie in cartea masinii si pentru ca ai mk6 sa iti iei niste jante "18
paizisc
Moderator General

Return to Probleme / Discutii Golf VI (MK6) si Jetta