Problema consum ulei/pierdere ulei 1.9 TDI

Ai Golf 5 sau Jetta / ai o problema / vrei un sfat / posteaza aici.

Problema consum ulei/pierdere ulei 1.9 TDI

Postby Bogdan93 » 07 Sep 2012 11:59

Salutare , sunt nou pe aici si daca gresesc ceva sa imi atrageti atentia :D

Deci , de curand i`am facut revizia (ulei,filtre) si am avut o mica surpriza cand am desfacut filtrul de motorina .. filtrul era negru si motorina la fel , am pus contactul de 2,3 ori si imi scotea pe acel furtun din cap de la filtru, motorina neagra :shock: mecanicul mi-a zis ca poate pierde ulei pe undeva si il amesteca cu motorina (probabil un injector a zis el). Am mai vorbit cu alt mecanic si mi-a spus ca poate e garnitura de chiuloasa si segmentii si asa pierde ulei si il combina cu motorina. Dar ma sperie ideea de a deschide motorul si cred ca e prea devreme pt km care ii are , din auzite cica nu ar mai merge la fel ar face mai mult zgomot si poate alte probleme. Si daca va intrebati daca scoate fum , da scoate dar numai daca o calc mai tare, undeva dupa 3000 de turatii. Mi s-a luat sa ii completez mereu ulei la 2000 ,3000 de km si m-am hotarat sa vad ce are. Poate a mai avut vreunu din voi problema ca mine si poate imi dati un sfat. Am 190.000 km , motor BKC.
Bogdan93
Membru Incepator

Re: Problema consum ulei/pierdere ulei 1.9 TDI

Postby Bogdan93 » 25 Sep 2012 22:09

Am rezolvat si problema asta.
Mi s-a explicat ca uleiul nu avea cum sa ajunga la filtru de motorina , si asa a fost, doar motorina proasta si cu multi aditivi :) Problema consumului mare de ulei erau segmentii , i-am schimbat , am schimbat si tacheti , semeringuri , cuzineti etc. Manopera 500 + restul pieselor = 2000 lei. Sper ca sa nu mai am vreo problema vreodata cu ea, nu mai are ce sa se strice acum :))
Bogdan93
Membru Incepator

Return to Probleme / Discutii Golf V (MK5) si Jetta