Zgomot puternic la roti

Ai Golf 5 sau Jetta / ai o problema / vrei un sfat / posteaza aici.

Zgomot puternic la roti

Postby DS27 » 13 Oct 2011 17:57

Mi-am cumparat recent un golf 5 din Germania...toate bune si frumoase,masina super ok,revizii facute la timp numai in reprezentanta VW,insa de aproape 2 luni pur si simplu ma seaca de nervi un uruit puternic care cred ca se aude la rotile din spate.Pur si simplu nu te mai poti auzi in masina la peste 60 km/h.Sunt aproape sigur ca e unul din rulmenti dar totusi am ridicat toate rotile si la simpla miscare a acestora nu se aude absolut nimic.Intre timp am schimbat si anvelopele de vara cu cele de iarna iar acum uruitul se aude si mai rau.Am inteles ca si anvelopele pot fi de vina daca au acels efect de "solzi" neuniformi.Imi este sincer teama sa o duc in service pentru rulment-care costa o galagie de bani- si sa constat ca nu era el de vina si de aceea va rog sa imi spune-ti cum sa procedez.Multumesc!
DS27
Membru nivel 1

Re: Zgomot puternic la roti

Postby thenelu » 17 Oct 2011 18:16

Ridica fiecare roata si roteste cu putere, vezi daca se aude ceva, daca tot nu se aude probeaza cu alte roti care sti sigur ca nu fac zgomot. Am patit si eu acelasi lucru, imi faceau zgomot anvelopele dar am descoperit si un rulment uzat.
thenelu
Membru nivel 3

Postby DS27 » 18 Oct 2011 14:31

De ce iti este teama de aia nu scapi.....am fost in service cu masina si am ramas "traznit"...rulmentii de la rotile din spate sparti,sub orice critica,investitia pe masura-900 lei asta incluzand si mana de lucru 200 lei.Oricum am ramas pe ganduri pentru ca nu imi dau seama cum au ajuns in halul asta.In iunie cand am cumparat masina nu se auzea absolut nimic,de asemenea nu imi aduc aminte sa fi luat vreo groapa sau alt soc care ar fi dus aici....sa zicem ca e doar ghinion.Oricum perioada de asteptare pentru folii s-a prelungit cu cel putin o luna :)) dar sunt multumit pentru ca am scapat de zgomotul ala enervant.
DS27
Membru nivel 1

Postby harap09 » 07 Nov 2011 20:43

:lol: Nimic nu poate fi mai bun ca un huruit decat lipsa lui.

Spune-ne, te rog, ce fel de rulmenti ai cumparat!...diametru, marca?
Improving Perfection!
0765506983
harap09
Membru nivel 3

Postby DS27 » 08 Nov 2011 07:36

Rulmentii sunt de la SNR si ca diametru sunt pe 30 mm...dar pe golf 5 se gasesc si pe 32 mm,deci trebuie vazut inainte de comanda.Alte date referitor la calitatea lor....cei de la service mi-au garantat rulmentii 200000 km,frantuzesti daca nu ma insel.Oricum,ulterior am aflat cauza deteriorarii lor si asta din cauza ca pe masina au fost roti pe 18 cu anvelope 235,extrem de mari pentru golfu meu.Am reusit sa aflu acest lucru datorita faptului ca masina a fost tinuta in service VW in Germania unde la o revizie s-a mentionat si dimensiunea rotilor...bineinteles cu ajutorul unui prieten care lucreaza in domeniu
DS27
Membru nivel 1

Postby harap09 » 11 Nov 2011 09:23

Teoretic nu ar trebui sa fie mare filosofie in constructia unui rulment....doar ca sectiunea jepcari de la Golf Factory s-au gandit sa ii asambleze capsulati.....ca sa ai pe ce da banii. Ai mei sunt pe 32mm si am luat de la SKF. VW, din ce am aflat pana acum, a lucrat cu FAG si SKF (si-a pus sigla VAG pe aceste piese). Multi km iti doresc, nu-ti face griji pentru marca, atat timp cat Magheru' nu e pista de incercari pentru tine....te vor tine o viata!

Numai bine!
Improving Perfection!
0765506983
harap09
Membru nivel 3

Postby DS27 » 13 Nov 2011 08:53

Inteleg ca si tu ai avut probleme cu minunatii astia de rulmenti(daca da,la ce pret ai iesit)?nu stiu ce sa mai cred in legatura cu calitatea lor.La prima revizie facuta in Romania mi-au spus cei din service sa stau linistit cu rulmentii ca vand eu masina si ei nu se vor strica....daaaaa super treaba....maxim 2 luni a mai durat si pa.Ceea ce ma inspaimanta pe mine cel mai mult insa este pretul unui rulment fata la G5....aproximativ 1000 lei.Clar,la gropi ma dau jos si iau masina in spate :)) evident glumesc.Bafta!
DS27
Membru nivel 1

Postby harap09 » 13 Nov 2011 11:13

Eu am avut probleme la rulmentul spate si am gasit o oferta SKF la 310 RON (incredibil de ieftin....sub 450 nu gaseam in alta parte acum un an). Cred ca o potentiala problema ar fi chiar si acel banal capac care se pune pe butuc si care eu nu il mai am la celelalte 3 roti. Ma gandesc ca poate sa intre ceva praf si umezeala pe acolo.

De unde esti?.....In Bucuresti, cele mai bune preturi le gasesc in Vitan. De acolo cumpar orice am nevoie, chiar daca stau in Constanta.
Improving Perfection!
0765506983
harap09
Membru nivel 3

Postby DS27 » 13 Nov 2011 11:32

Ai gasit pret de pret....eu m-am invartit intre 450-500 lei...apoi am gasit SNR(400 lei/buc) si cum beleaua mea a fost x2 mi-au facut reducere 100 lei din pretul rulmentilor.Eu sunt din Ploiesti si tind sa-mi tin masina in service mai aproape de casa....cat dau pe benzina pana in Vitan ies cam tot pe acolo cu banii.lasa-mi un id de mess sa vb mai usor
DS27
Membru nivel 1

Postby paizisc » 13 Nov 2011 15:43

paizisc
Moderator General

Postby killersanyi » 25 Oct 2012 20:21

am si eu o curiozitate: am acceasi problema ca voi cu rulmentul din spate si m-ar interesa daca l-as putea sa-l schimb eu acasa. ma refer daca este nevoie de extractor derulment si presa pentru montare sau pur si simplu este prins cu suruburi? am vazut dupa ce am scos capacelul de la butuc ca este un surub foarte interesant, ca surubul de siguranta de la anvelopa. Poate sa ma ajute cineva cu vre-un tutorial, raspunsuri sau indicatii? Multumesc!
killersanyi
Membru Incepator

Postby killersanyi » 30 Oct 2012 21:12

hmmm....nici pe forumul acesta nu exista membrii activi?
killersanyi
Membru Incepator

Return to Probleme / Discutii Golf V (MK5) si Jetta