reconditionare consola centrala

Manuale reparatii, intretinere, utilizare, optiuni, DIY, imbunatatiri, tuning home made ... etc

Moderators: MnezO, B 58 KTN

reconditionare consola centrala

Postby maryo_aldescu » 22 Dec 2010 10:41

daca aveti idei cum as putea reconditiona consola centrala ( vopsita sau colant , si ce culori) si pana in spate la scrumiera facut ceva frumos , eu ma gandeam la o vopsea visinie pe centru si apoi pana in spate 2 dungi si capacele de la scrumiera din spate pe lateral tot visiniu , la mn totul este negru asta e poza de pe net , ce am aratat cu sageti sa fie visiniu , astept pareri :D sau alte idei
cred ca mai multi aveti aceasta problema cu vopseaua cauciucata de pe consola :D
Attachments
aluminum2.jpg
maryo_aldescu
Membru nivel 3

Re: reconditionare consola centrala

Postby MasinaPoporului » 01 Jan 2011 23:16

Daca doresti sa o reconditionezi, trebuie sa te gandesti bine ce culoarea sa folosesti. Visiniul cu ce il "contrastezi"? Eu as zice sa ramai tot la negru/negru mat. Eu mi-am reconditionat manerele care sunt la fel cauciucate si le-am vopsit negru mat si au iesit foarte bine. Ca sa poti vopsi sau colanta consola ai mult de munca(torpedou dat jos, plasticele de sub volan, cateva suruburi de la consola unde este schimbatorul sau chiar consola toata, si klima sau butoanele de la AC). AM facut asa ceva la un prieten. Spor la munca.
MasinaPoporului
Membru nivel 1

Postby paizisc » 02 Jan 2011 00:33

MasinaPoporului wrote:Daca doresti sa o reconditionezi, trebuie sa te gandesti bine ce culoarea sa folosesti. Visiniul cu ce il "contrastezi"? Eu as zice sa ramai tot la negru/negru mat. Eu mi-am reconditionat manerele care sunt la fel cauciucate si le-am vopsit negru mat si au iesit foarte bine. Ca sa poti vopsi sau colanta consola ai mult de munca(torpedou dat jos, plasticele de sub volan, cateva suruburi de la consola unde este schimbatorul sau chiar consola toata, si klima sau butoanele de la AC). AM facut asa ceva la un prieten. Spor la munca.

cum ai facut manerele?
poti deschide te rog un topic nou la mk4 sa ne explici ?
paizisc
Moderator General

Postby MasinaPoporului » 02 Jan 2011 13:36

Nu mai deschid alt topic. O sa scriu aici pentru ca nu am poze cu pasii. Demontarea manerelor nu cred ca o stie toata lumea.
1. Se scot manerele cu mare grija pentru a nu strica marginile(cu surubelnita, are niste clipsuri)
2. Se scot si partile manerelor ce raman pe portiere(prinse cu cate 2 suruburi)
3. Se iau la "frecat" cu "smirghel" de 800 pana dispare cauciucul de pe ele(eu am frecat cu spalatorul de sarma de vase, dar au ramas si cateva zgaraieturi mai adanci)
4. Dupa se vopsesc cu spray negru mat de la DecoColor

Toata treaba la mine pentru a vopsi si curata 7 piese a durat 2 ore. Am facut cam in graba dar au iesit destul de bine.

Image

[imgImage
MasinaPoporului
Membru nivel 1

Postby paizisc » 02 Jan 2011 16:27

si de cata vreme le ai asa, se zgarie vopseaua pe ele, se creaza semne usor?

ps: unii prefera p"aici autocolant tip carbon, mie mi se pare aiurea sa "acopar" zgarieturile
paizisc
Moderator General

Postby MasinaPoporului » 02 Jan 2011 20:50

De pe 3.10.2010 sunt vopsite si nu sau zgariat deloc inca.
MasinaPoporului
Membru nivel 1

Postby paizisc » 03 Jan 2011 03:54

MasinaPoporului wrote:De pe 3.10.2010 sunt vopsite si nu sau zgariat deloc inca.

super, chiar imi place cum arata
daca imi zici si la primavara ca se mentin bine.....se fac si eu pe ale mele :)
paizisc
Moderator General

Postby floring4 » 18 Oct 2012 11:12

Salut,
sunt nou pe aici, proaspat proprietar de golf 4, 1.6, 16V, 105cp si sunt interesat de a face mai multe modificari/imbunatatiri in special la interior - exteriorul arata bine;
despre ce este vorba:
M-ar interesa sa schimb manerele din interior ale usilor si consola centrala - cea care pleaca de sub bord si ajunge pana in spate; Cea existenta este destul de uzata, zgariata iar scrumierele (fata + spate) sunt rupte si deci inutilizabile; de asemenea bricheta nu functioneaza si plus de asta m-ar interesa si o cotiera intre scaunele din fata, prefer una facuta de VW.. nu chinezarii din Vitan

In principiu as vrea sa le cumpar noi daca s-ar putea sau macar in stare buna sau ff buna;
Aveti idee unde le-as putea gasi si la ce bani?
Multumesc mult.
Hey God.. tell me what the hell is going on?
floring4
Membru nivel 1

Return to Imbunatatiri / Tutoriale / Manuale