Ponturi pentru un consum cat mai mic!

Ai Golf 3 sau Vento / ai o problema / vrei un sfat / posteaza aici.

Moderator: Patthy VIP

Re: Ponturi pentru un consum cat mai mic!

Postby cheloo_e13 » 11 Nov 2010 12:19

dragosica, are dreptate mihai

sa revenim, deci nu am zis ca consumul este cam mare, dar sub 2300 rpm nu are consumul cat il are la relanti

si ziceam ca daca vrei sa ai in frana de motor consum 0, trebe sa ai peste 2300 rpm, corect?

deci peste 2300 rpm, inseaqmna turatie mare, deci consum mai mare, de acord cu mine?

si tu crezi ca daca mergi cu ea in turatii, gen 3500-4000, si apoi o tii in frana de motor 4-5 secunde, ai consumul mai mic?

eu cred ca nu!
Hei, amice, ia uite-ma, am p... cu elice
cheloo_e13
Membru nivel 4

Postby mihai15mai » 11 Nov 2010 12:34

Apropo de frana de motor, am prins o vale abrupta pe un traseu si am lasat-o in frana de motor ca o lua prea tare la vale :) mi-a dus motorul in 4000rpm, teoretic vorbind toata valea aia plus distanta parcursa pana am ajuns pe la 2500rpm am avut consumul 0? :shock: Iar la o astfel de frana de motor nu are de suferit transmisia? Castigi la benzina si pierzi pe cealalta parte.
Astept pareri, poate gresesc.
Incepe propria afacere, investitie 0!!!
http://bio-lifecare.yolasite.com/
mihai15mai
Membru nivel 3

Postby dragosica » 11 Nov 2010 16:52

mihaita nu te mai lua de mine ca o iau putin pe aratura(glumeam)
nu stiu de ce dar la mine pe vag com in frana de motor nu imi da benzina decat cand ajunge turometrul aproape de 1000 rpm
si am vazut tot din vagcom ca cel mai bun consum e undeva la 80 90 km/h
masina e un 1.6 monopunct ABU
dragosica
Membru nivel 5

Postby cheloo_e13 » 11 Nov 2010 19:18

viteza optima pentru drum lung la noi, dragosica eu tot abu am, este 90-100

nu cred ca iti indica bine, mai ales ca, atunci cand vii in frana de motor, de la 3000rpm, ai sa observi, ca pe la 2400 rpm motorul are o saltare de turatie, fara sa atingi tu pedala, de unde si ca de la acea turatie iti baga benzina, nu mai ai consumul 0
cheloo_e13
Membru nivel 4

Postby mihai15mai » 11 Nov 2010 19:26

Din ce am citit pe net, o presiune corespunzatoare in pneuri reduce consumul cu pana la 3%. Teoretic o presiune mai mare scade frecarea, de aici si un consum mai redus, acum sa nu fie nici prea mare ca nu mai ai manevrabilitate. Voi cu ce presiune rulati? Eu azi mi-am bagat 2.3 pe fata si 2.2 pe spate sa vad ce consum scot(plec la un drum mai lung), ca prima impresie, e ceva mai sprintena masina, pleaca mai rapid, dar si simt gropile mai bine :D
mihai15mai
Membru nivel 3

Postby cheloo_e13 » 11 Nov 2010 22:49

mai mult la tine este efect psihologic, ca atunci cand dupa mult timp speli masina, si ai impresia ca merge mai bine

presiunea care o bag in roti la mine este de 2.2
cheloo_e13
Membru nivel 4

Postby mihai15mai » 11 Nov 2010 22:55

2.2 si fata si spate? E posibil sa fie si acel efect placebo dar am vazut si studii care demonstreaza ca o presiune mai mare duce la un consum mai mic plus o alta manevrabilitate a masinii. Ia mergi cu 1.9 sa vezi cum se misca.
mihai15mai
Membru nivel 3

Postby cheloo_e13 » 11 Nov 2010 22:59

nu te contrazic, dar modificarile sunt atat de nesemnificative, practic sunt aproape imperceptibile, dar amplificate de aceste efect placebo (l-ai nimerit, nu ma gandeam la el)
cheloo_e13
Membru nivel 4

Postby mihai15mai » 12 Nov 2010 07:16

Eu nu zic ca nu ai dreptate, dar uite ca de cand am schimbat bujiile si am marit presiunea parca a scazut si consumul. Poate sunt sanse sa exagerez datorita efectului placebo :P . Acum ma gandeam ca am bagat presiune prea mare, dar deocamdata ma incadrez in limite.
mihai15mai
Membru nivel 3

Postby ionut_nsl » 14 Nov 2010 23:35

nu mai puneti ponturi de consum ca nu exista :P........ ca sa ai un consum mic motorul tre sa mearga in parametri lui dati de constructor ...deci daca un debimetru nu mai merge cum trebuie poti sai faci u la masina ce vrei ....daca regulatorul de relanti incepe cu erori la fel ai un consum ridicat....deci prima oara eu zic sa verificati electonica motorului si senzori ..... sa nu uitati de filtre schimbate mai devreme si dupaia mai vb de consum ............
bft la consum
Nur Bie Bresten Sterben Junghttp://www.youtube.com/watch?v=N_ekQiDZDJ0
ionut_nsl
Membru Incepator

Postby mihai15mai » 15 Nov 2010 00:23

Aici se discuta de obtinerea unui consum cat mai mic presupunand ca ai motorul ok din toate punctele de vedere, altfel nu ar avea logica acest topic, nu?! :twisted:
mihai15mai
Membru nivel 3

Postby mihai15mai » 15 Nov 2010 07:55

Mda, m-am lamurit si cu presiunea in roti, am facut un test la drum lung cu presiune mare in roti, consumul a scazut cu maxim 100ml/100km desi e posibil sa nu fi scazut deloc iar masina era rigida de m-a rupt la toate gropile :), pur si simplu era o alta masina.
mihai15mai
Membru nivel 3

Postby Andy_Robert » 26 Nov 2012 22:31

pai...la fel este cu toate trucurile aste...singurul care afecteaza cu adevarat consumul este stilul de condus....daca schimbi ca mine la 4000-4500...la revdere consum redus...a mea (1.6 ABU) papa 9-12% dar nu stie ce-i ala mers linistit....tata a scos 6.5% cu ea dar nu a sarit de 100 km/h...deci..concluziile le trageti si voi...filtrele sunt stoc, schimbate la timp si numai MANN..nu sunt de acord cu filtrele "sport" ieftine pentru ca singurul lucru pe care il fac este sa dea o terminatie conductei de admisie, in rest, tot praful intra in motor pentru materialul din care sunt facute este foarte rar...
Andy_Robert
Membru nivel 2

Previous

Return to Probleme / Discutii Golf III (MK3) si Vento