Intrebare

Ai Golf 3 sau Vento / ai o problema / vrei un sfat / posteaza aici.

Moderator: Patthy VIP

Intrebare

Postby Darckman20 » 11 Nov 2012 18:25

salut la toata lumea am si eu o intrebare....ce vreau sa va intreb la clapetele de la aer cald-rece trebuiesc etanse complet sau trebuie sa aiba un anumit spatiu ca sa poata sa treaca aeru impis de aeroterma?
Senzatzie majora cu 40 la ora cu basi in portbagaj:X
Darckman20
Membru nivel 2

Re: Intrebare

Postby syrianu » 11 Nov 2012 20:49

nu neaparat clapetele au un buretel de jur in prejur da cu timpu acel buretel se sfarama si ramane un spatiu intre clapeta si tubulatura daca vrei poti sa le desfaci si sa inlocuiesti buretelul acela cu altceva daca te deranjeaza inrest nar fi o problema ;)
mk3 1.4 ABD 60 de ponei
alexander_fku@yahoo.com
syrianu
Membru nivel 2

Postby Darckman20 » 11 Nov 2012 21:55

am desfacut tot...totu bn si frumos am acoperit gaurile din clapetele alea...dar este o problema caldura in masina tot numi baga...am schimbat termostatu cu unul now bun....dar intrebarea mea este radiatorul de incalzire se poate sa numai incalzeasca uniform?...el are apa calda si pe tur si retur la tevi...deci frig tevile alea...dar caldura asa calaie da in masina numai stiu ce sa ii fac:-??...o fii radiatoru de vina?
Darckman20
Membru nivel 2

Postby syrianu » 12 Nov 2012 22:02

zici ca nu baga caldura inseaman ca nu deschide pe cald asta ar insemna sa desfaci bordu acum nush....app de unde esti poate te pot ajuta daca esti din bucuresti poate ne intalnim si ne uitam sa vedem
mk3 1.4 ABD 60 de ponei
alexander_fku@yahoo.com
syrianu
Membru nivel 2

Postby Darckman20 » 12 Nov 2012 23:02

salut ...eu sunt nelamurit cu o chestie adica...la clapetele alea trebuie entans complet sau trebuie sa aiba o anumita distanta ca sa poata intra aerul impins de aeroterma...ma refer la clapeta si peretele tubulaturi....si am impresia ca caloriferu numai incalzeste uniform ci probabil doar susul caloriferului...acuma am loat alt calorifer si o sa fac probe pe direct sa vad ce se intampla:D astept niste sfaturi pareri legat de problema asta...multumesc
Darckman20
Membru nivel 2

Postby Flaviu-Daniel » 13 Nov 2012 09:00

Salut! aceeasi operatiune am facut-o si eu...nu aveam caldura in masina mai deloc si turul si returul erau fierbinti,asa ca dupa ce m-am documentat un pic pe net m-am apucat si am desfacut bordul si am ajuns la acele clapete ( 2 la numar una care comuta de pe cald pe rece si invers si una care directioneaza aerul in diverse locuri din masina) ambele erau dupa cum se vede in poze,fara niciun pic de burete pe ele==>aerul era tot timpul un fel de amestecatura nici cald nici rece,mai mult rece...asa ca am lipit pe ele un fel de musama pe ambele parti,iar acuma pot spune ca de cand am facut operatia nu pot sa circul cu caldura la maxim numa pe jumate...la tine nu stiu ce sa zic...daca ai captusit bine AMBELE clapete,furtunele is calde tot ar trebui sa iti bage ceva caldura sau nu stiu ce asteptari ai tu...nu iti ramane decat sa schimbi si caloriferul sau sa il verifici daca se incalzeste in totalitate...altceva nu are ce sa fie...bafta!

edit: Sa ai grija ca toate cablurile care actioneaza clapetele sa iti functioneze!!!
Attachments
IMG_20121031_133654.jpg
IMG_20121031_133701.jpg
Flaviu-Daniel
Membru nivel 3

Postby Darckman20 » 22 Nov 2012 18:42

am rezolvat problema cu caldura..acuma am o caldura in masina de ma arde la fata:)) ms Golf Club
Darckman20
Membru nivel 2

Return to Probleme / Discutii Golf III (MK3) si Vento